Data: 31 stycznia 2022 roku
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym "Śladami Józefa Bożka".
28 lutego 2022 r. będziemy świętować 240. rocznicę urodzin Józefa Bożka, genialnego konstruktora-mechanika i wynalazcy, mocno związanego ze Śląskiem Cieszyńskim. Józef Bożek urodził się i dorastał w Bierach (gmina Jasienica), kształcił się w Cieszynie, później wyjechał do Czech.
Z  okazji tej rocznicy zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym „Śladami Józefa Bożka”.
Zasady konkursu:
  • zrób zdjęcia w miejscach związanych z postacią Józefa Bożka (w zgłoszeniu prosimy o podanie dokładnej lokalizacji zrobionych zdjęć) lub nawiązujące do działalności konstrukcyjnej słynnego wynalazcy (zegary, pojazdy, maszyny, mechanizmy itp.)
  • na adres gok@gokjasienica.pl wyślij max. 2 zdjęcia - praca konkursowa ma przedstawiać jeden z poniższych tematów (bez portretów osób) :
-  krajobraz i architektura
- technika, mechanizmy i konstrukcje
Nagrody w konkursie:
  • I miejsce 500 zł
  • II miejsce 400 zł
  • III miejsce 300 zł
Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest:
 - nadesłanie fotografii, których jest się autorem
 - nadesłanie poprawnie wypełnionej karty zgłoszenia oraz podpisanych zgód dot. przetwarzania danych   osobowych oraz publikacji wizerunku
 - akceptacja regulaminu konkursu fotograficznego
Na zgłoszenia czekamy do 16 maja 2022 r. Ogłoszenie wyników nastąpi do 31 maja 2022 r. na stronie www.gokjasienica.pl oraz na profilu Facebook Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy. Zwycięzcy zostaną powiadomieni również drogą mailową o wygranej.
Organizatorem konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy.
Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami uczestnictwa oraz regulaminem konkursu!
 Wszelkich informacji o konkursie udziela Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy, tel. 33 821 20 56, e-mail: gok@gokjasienica.p

 Do pobrania:

 Józef Bożek -  konstruktor, mechanik i wynalazca pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego. Urodził się 28 lutego 1782 r. w Bierach (gmina Jasienica). Rodzicami byli: Mikołaj i Maria z domu Duda. Ochrzczony został w kościele w sąsiednim Grodźcu (gmina Jasienica). Dzięki pomocy ówczesnego wizytatora szkolnego, ks. Leopolda Szersznika, został w 1799 r. przyjęty do gimnazjum filologicznego w Cieszynie, w którym ukończył trzy klasy. Po jego ukończeniu, w poszukiwaniu pracy i nauki wywędrował ze Śląska Cieszyńskiego. W latach 1803 - 1805 studiował w morawskim Brnie mechanikę i matematykę, po czym przeniósł się do Pragi. Tam od 1805 r. był słuchaczem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Praskiego. Od 1806 r. był mechanikiem i zegarmistrzem w tamtejszym Instytucie Politechnicznym. W Pradze powstała większość konstrukcji Bożka: mi.in. precyzyjny zegar dla Instytutu Astronomicznego, automatyczny warsztat tkacki, maszyna do szlifowania zwierciadeł oraz liczne udane protezy rąk i nóg dla inwalidów wojennych. Tam też, prawdopodobnie nic nie wiedząc o lokomotywie Anglika Stephensona, zbudował pierwszy na kontynencie europejskim powóz z napędem parowym (w 1815 r.), a później łódź z parowym silnikiem (w 1817 r.). Józef Bożek był o rok młodszy od George'a Stephensona, a ich wynalazki powstały prawie w tym samym czasie. Obaj napotkali na liczne trudności pragnąc wdrożyć swoje rozwiązania techniczne.
Józef Bożek wynalazkom i konstrukcji maszyn poświęcił całe życie. Żył w biedzie, nigdzie nie mógł dostać finansowego wsparcia ani pozyskać bogatych sponsorów. Zmarł  21 października 1835 roku.
Bożek, kompletnie zapomniany w Polsce, w Czechach jest bardzo popularny i sławny. Czesi uznają go za "ojca czeskiej myśli technicznej". Jego imię noszą instytuty politechniczne i szkoły, Czesi spacerują ulicami Brożka, poczta wydała znaczek z jego  portretem . Powstały książki oraz filmy o wynalazcy. Postać Józefa Bożka pojawiła się również w przedstawieniu Jaromíra Nohavicy „Těšínské nebe”.
W Polsce Zofia Kossak uczyniła go bohaterem opowiadania "Czarodziej" (w książce "Nieznany kraj"), krótkie opowiadanie poświęcił mu również Gustaw Morcinek.
 W filii GOK w Bierach wmurowana w ścianę jest pamiątkowa tablica poświęcona jego osobie. Tablica została odsłonięta przez jego potomków w 1987 roku.
Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy cyklicznie organizuje imprezy dedykowane genialnemu wynalazcy.
 Polecamy artykuł Rudolfa Ochmana "Józef Bożek, zapomniany wynalazca śląski", opublikowany w Zaraniu Śląskim 1931, R. 7, z. 3/4 .

 

 

Szukaj:
FB
© 2012 Gminny Ośrodek Kultury Jasienica. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij