Data: 26 lutego 2021 roku

AKTUALIZACJA - termin składania prac zostaje przedłużony do 14 maja 2021 r.
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Józef Bożek – wynalazca z Bier”".
Konkurs jest otwarty dla wszystkich chętnych w dwóch kategoriach wiekowych.
Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest:
 - dostarczenie pracy plastycznej, której jest się autorem
 - udzielenie poprawnych odpowiedzi na trzy pytania dot. Józefa Bożka, dostarczenie karty zgłoszenia  oraz podpisanych zgód dot. przetwarzania danych osobowych oraz publikacji wizerunku 
 
Nagrody w konkursie:
  • I miejsce 300 zł + niespodzianka
  • II miejsce 200 zł + niespodzianka
  • III miejsce 100 zł + niespodzianka
Na zgłoszenia czekamy do 14 maja 2021 r. Prace należy dostarczyć do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy, 43-385 Jasienica, ul. Modrzewiowa 1360. Ogłoszenie wyników nastąpi 21 maja 2021 r. na stronie www.gokjasienica.pl oraz na profilu Facebook Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy. Zwycięzcy zostaną powiadomieni również drogą mailową o wygranej.
Organizatorem konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy.
Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami uczestnictwa oraz regulaminem konkursu!
 Wszelkich informacji o konkursie udziela Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy, tel. 33 821 20 56, e-mail: gok@gokajsienica.pl
 
Do pobrania:
Józef Bożek -  konstruktor, mechanik i wynalazca pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego. Urodził się 28 lutego 1782 r. w Bierach jako syn miejscowego młynarza, Mikołaja i Marii z domu Duda. Ochrzczony został w kościele w sąsiednim Grodźcu. Dzięki pomocy ówczesnego wizytatora szkolnego, ks. Leopolda Szersznika, został w 1779 r. przyjęty do gimnazjum filologicznego w Cieszynie, w którym ukończył trzy klasy. Po jego ukończeniu, w poszukiwaniu pracy i nauki wywędrował ze Śląska Cieszyńskiego. W latach 1803 - 1805 studiował w morawskim Brnie mechanikę i matematykę, po czym przeniósł się do Pragi. Tam od 1805 r. był słuchaczem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Praskiego. Od 1806 r. był mechanikiem i zegarmistrzem w tamtejszym Instytucie Politechnicznym. W Pradze powstała większość konstrukcji Bożka: mi.in. precyzyjny zegar dla Instytutu Astronomicznego, automatyczny warsztat tkacki, maszyna do szlifowania zwierciadeł oraz liczne udane protezy rąk i nóg dla inwalidów wojennych. Tam też, prawdopodobnie nic nie wiedząc o lokomotywie Anglika Stephensona, zbudował pierwszy na kontynencie europejskim powóz z napędem parowym (w 1815 r.), a później łódź z parowym silnikiem (w 1817 r.). Józef Bożek był o rok młodszy od George'a Stephensona, a ich wynalazki powstały prawie w tym samym czasie. Obaj napotkali na liczne trudności pragnąc wdrożyć swoje rozwiązania techniczne.
Józef Bożek wynalazkom i konstrukcji maszyn poświęcił całe życie. Żył w biedzie, nigdzie nie mógł dostać finansowego wsparcia ani pozyskać bogatych sponsorów. Zmarł  21 października 1835 roku.
Bożek, kompletnie zapomniany w Polsce, w Czechach jest bardzo popularny i sławny. Czesi uznają go za "ojca czeskiej myśli technicznej". Jego imię noszą instytuty politechniczne i szkoły, Czesi spacerują ulicami Brożka, poczta wydała znaczek z jego  portretem . Powstały książki oraz filmy o wynalazcy. Postać Józefa Bożka pojawiła się również w przedstawieniu Jaromíra Nohavicy „Těšínské nebe”.
W Polsce Zofia Kossak uczyniła go bohaterem opowiadania "Czarodziej" ( w książce "Nieznany kraj" ), krótkie opowiadanie poświęcił mu również Gustaw Morcinek.
 W filii GOK w Bierach wmurowana w ścianę jest pamiątkowa tablica poświęcona jego osobie. Tablica została odsłonięta przez jego potomków w 1987 roku.
Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy cyklicznie organizuje imprezy dedykowane genialnemu wynalazcy.
 Polecamy artykuł Rudolfa Ochmana "Józef Bożek, zapomniany wynalazca śląski", opublikowany w Zaraniu Śląskim 1931, R. 7, z. 3/4 .

 

 

 

 

Szukaj:
FB
© 2012 Gminny Ośrodek Kultury Jasienica. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij